SF History

Po trpkých zkušenostech z druhé světové války dospěla Amerika k poznání potřeby zřízení útvarů zvláštního určení a právě od prvních takových útvarů z válečné doby odvozuje dnešní společenství vojsk zvláštního určení svůj původ.

 Tak 75. pluk rangerů má své kořeny v „Darbyho rangerech", kteří v den D zlezli normandské útesy Pointe du Hoc a později se probojovali napříč západní Evropou. „Bojoví tuleni" SEAL odkazují na činy prvních UDT (Underwater Demolition Team, podvodní demoliční odřad), které razily cestu námořním výsadkům na všech válčištích. Kořeny zvláštních vojsk pak vězí v úrodné půdě Ďábelské brigády a OSS.

 Na počátku byl 1. útvar zvláštního určení (Special Service Force), známější jako „Ďábelská brigáda". Byl to společný americko-kanadský útvar, zaměřený na hloubkový průzkum a boj zblízka. Brigáda byla zřízena ve Fort William Henry Harrison v Montaně v roce 1942 a původně se měla účastnit vzdušného výsadku v Norsku (který byl odvolán). Později byla vyslána do bojů v Itálii (včetně pro­slulé zteče hory La Difensa) a jižní Francii, kde uplatnila svou specializaci v hloubkovém průzkumu a boji zblízka s bezpříkladnou tvrdostí. Díky svému výcviku a hrubé bojové síle dokázala porazit mnohem početnější nepřátelské útvary.

  Dnes se každá skupina zvláštních vojsk považuje za duchovního nástupce Jedné z rot 1. útvaru zvláštních služeb. Tento svůj původ oslavují každoročně 5.prosince v takzvaný Mentonský den, protože toho dne byla původní brigáda roz­puštěna ve francouzském městě Menton.

 Od Úřadu strategických služeb (OSS) generála „Divokého Billa" Donovana zdědila zvláštní vojska své méně obvyklé úkoly a akce: průzkum, výzvědná čin­nost, nekonvenční bojová činnost a humanitární pomoc. Za druhé světové války vedl OSS řadu významných operací na všech světadílech. Příkladů je nespočet. Jenom některé z nich: V Barmě vedli domorodé kmeny proti Japoncům. Ve Viet­namu podporovali mladého vlastence (známe ho pod jménem Ho Či Min). Kon­cem války zajistili německé vědce ze zbrojního výzkumu a dopravili je na Západ. Jedním z dobrodružnějších činů OSS bylo vysazování tajných skupin na nepřá­telském území, kde prováděly výzvědnou činnost a podporovaly hnutí odporu.

Tříčlenné odřady Jedburgh byly vysazeny ve Francii a Belgii, kde se spojovaly s hnutím odporu a pomáhaly při výcviku a vyzbrojování partyzánských oddílů. Po spojeneckém vylodění v červnu 1944 prováděly spolu s partyzány přepady v týlu nepřítele.

 OSS vytvářel také takzvané operační skupiny (OG, Operational Group), odřady o čtyřiatřiceti mužích, které byly přímými předchůdci všech dnešních odřadů zvláštních vojsk. OG normálně bojovaly rozdělené do skupin po patnácti až sedmnácti mužích a byly nasazeny do operací v Itálii, Francii, Řecku, Jugoslá­vii a Norsku. Stejně jako Jedburghové prováděly nejen vlastní přepady, ale také cvičily a vyzbrojovaly partyzánské a povstalecké oddíly. Jejich památku připo­míná dýka OSS na ramenní nášivce zvláštních vojsk.

 Neúspěchy CIA a vojsk zvláštního určení za korejské války a po ní nakonec ukázaly na slabá místa amerických ozbrojených sil v oblasti zvláštních operací. A právě v těchto mezerách si nakonec armádní zvláštní jednotky našly své místo. Shodou Šťastných náhod se v U.S. Army sešla hrstka veteránů OSS, kteří věřili ve význam geniové činnosti za studené války. Protože bylo očividné, že supervelmoci nikdy nesáhnou k použití jaderných zbraní (tedy pokud nezešílí), dospěli veteráni z OSS k přesvědčení, že se musí rozvíjet a zdokonalovat jiné způsoby bojové činnosti. Zvlášť je zajímaly metody vedení „malých válek".

 Skupinu vedl brigádní gen. Robert McClure, bývalý operativec OSS, a dvojice nadaných plukovníků, Aaron Bank a Russel Volckmann. Za vydatné podpory gen.Williama p. Yarborougha. Společně usi­lovali o podporu své koncepce v armádě. Cílem jejich úvah byla východní Evropa, kde podle jejich názoru mohla guerilová a nekonvenční bojová činnost představovat novou zbraň proti narůstající hrozbě komunistické agrese. V pří­padě sovětského vpádu do západní Evropy by zvláštní jednotky mohly „zůstat" na místě. Po přechodu sovětských hlavních sil by pak odřady těchto zvláštních jednotek prováděly přepady, výzvědnou činnost a narušovaly činnost komunis­tických vojsk.

 Počátkem roku 1952 odjel plukovník Bank do Fort Bragg v Severní Karolíně (zavedené středisko vojsk rychlé reakce, s nezbytným personálem a vybavením pro výsadkový výcvik) s rozkazem postavit první nekonvenční bojový útvar o 2300 mužích. Ve Fort Bragg si vybral místo s názvem Dýmovnicový kopec (Smoke Bomb Hill), aby tam vybudoval cosi, čemu se tehdy říkalo „fyziolo­gické/zvláštní středisko". Jakmile měl vhodné budovy a zařízení, začal se Bank rozhlížet po mužích pro svůj útvar.

 V souladu s očekáváním byli mnozí ze zájemců o službu v Bankově útvaru bývalí operativci OSS, kterým se stýskalo po dobrodružství a kamarádství, jaké nemohli najít u pravidelné armády. Další byli uprchlíci z východní Evropy, hle­dající způsob, jak osvobodit své bývalé domovy od komunistické nadvlády.  Všichni byli dob­rovolníci. Všichni museli mít parašutistický výcvik od výsadkového vojska, roz­sáhlé zkušenosti z pěchoty, a většina z nich hovořila dvěma čí více jazyky. Vět­šinu mužstva tvořili seržanti s léty služby v armádě.

 Po měsících náboru, výcviku a organizace byl Bankův útvar zřízen 20. června 1952. Dostal název 10. skupina zvláštních vojsk - výsadková a byl určen pro Čin­nost na evropském válčišti. Přestože v té chvíli mel pouze deset mužů (včetně plukovníka Banka), jeho početní stav rychle rostl a v několika dalších měsících dosáhl původně plánovaných 2300 mužů. Jejich výcvik zahrnoval řadu dovedností, od spojařské pres zdravotnickou po jazykovou a parašutistickou přípravu. K plánovaným úkolům patřila výzvědná činnost, hloubkové přepady, protipovstalecké operace a řada dalších, se zaměře­ním na činnost a přežití na území ovládaném nepřítelem po dobu měsíců až let. V roce 1953, ještě před dokončením výcviku, vyvolala řada dělnických nepo­kojů ve Východním Německu takové obavy z možných sovětských operací v Evropě, že 10. SFG byla vyslána do pole. Nejprve vsak byla rozdělena na dvě, polovina pak byla odeslána do Bad Tólz v Západním Německu (poblíž Stutt­gartu). Zbylí vojáci zvláštních jednotek byli přejmenováni na 77. SFG a zůstali ještě několik let ve Státech, než dostali rozkaz vyslat několik malých odřadů na Dálný východ (vzhledem k rostoucí hrozbě Čínské lidové republiky).

 V roce 1957 byly tyto odřady přejmenovány na 1. SFG(A) a nadále se zamě­řovaly na východní Asii, protože se věřilo, že tato oblast vyžaduje podobné síly a prostředky, jaké představovala 10. SFG v Evropě.

 Mezitím byla ze zbytku 77. skupiny ve Státech v roce 1960 vytvořena skupina na plných stavech, která dostala název 7. SFG(A) a zaměřila se na Latinskou Ameriku.

 

 Po mrti plk. Aarona Banka, po něm byla pojmenována jedna z budov v komplexu školy zvláštních vojsk. Bude tak připomínat památku otce zvláštních vojsk nováčkům, kteří zde cvičí.

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode